ייעוץ ארגוני בשיטת "שלושת המרחבים" הוא השקעה קטנה לטווח ארוך

כשאני בא לייעץ אני קודם כל מקשיב ללא שיפוטיות, בלי ביקורת על אף אחד,
בלי לערוף ראשים או למצוא אשמים. אני פשוט מקשיב.
לאחר מכן אני עורך אבחון מהיר של הבעיה ואז מעורר שיח חדש סביב הפעילות של הארגון.
כשאני אומר בעיה אני לא מתכוון לפרסונות כאלה ואחרות אלא לדינאמיקה הקיימת.
אני מכניס לתוך הדינאמיקה הזו רוח חדשה שמאזנת ומייעלת את צורת העבודה. 

ייעוץ ארגוני בשיטת שלושת המרחבים הינו יעוץ  ממוקד עם אוריינטציה מעשית פרקטית.
שיטת העבודה משתנה מארגון לארגון. לפעמים סוגיה ספציפית מביאה את הארגון לקבלת ייעוץ, ופעמים אחרות מדובר במארג מגוון של קשיים ואתגרים אותם צריך לסדר ולמפות.
התהליך כולל זיהוי ומיפוי האתגרים ובניית תוכנית עבודה מעשית על בסיס שיטת "שלושת המרחבים". 

לפני הכול, אני מציע אבחון ארגוני ממוקד שיתווה את הדרך הנכונה לארגון שלכם. 
1. הקשבה
כשאתם מספרים לי את הבעיות, הקושי והאתגרים איתם אתם מתמודדים בארגונכם, אני קודם כל מקשיב. ההקשבה מאפשרת לי לקלוט את המידע הרב והסבוך היישר מאנשים שחיים את הארגון שלהם בצורה ישירה ועוצמתית. ההקשבה מחייבת פתיחות והשהיה ביקורתית ומאפשרת לכם מרחב בטוח. האתגר הגדול בשלב ראשוני זה, הוא להימנע מלבוא עם תשובות מוכנות או להציע שאלות מכווינות בזמן ההקשבה עצמה.

כמה מאיתנו יודעים להקשיב מבלי לבנות את המענה בראשינו תוך כדי? הפחד מהשתיקה שתבוא אח"כ או ממבוי סתום שייווצר בשיחה, מונע מאיתנו להקשיב באמת ולכן לרוב מתקיים שיח כמעט ידוע מראש, שבו כל אחד "מטיח את הכדור" חזרה לחברו ולא עוצר ומתבונן במסר שהועבר אליו.
לאחר  שהצטברו מספיק נושאים, בקשות, מחשבות ושאלות, אנו עוברים לשלב האבחון.
 
2. אבחון
בשלב זה מצטיירות לרוב מפות של נושאים , תהליכים וסוגיות. מתוך העבודה עם שיטת שלושת המרחבים, מזדקקת אבחנה ראשונית לארגון. אבחנה זו מתייחסת לארגון כמו אל אורגניזם שלם שיש בתוכו שלוש מערכות עיקריות. לפי שיוך של הנושאים אל המרחבים השונים, המשתתפים בתהליך מקבלים "מפה" של הארגון שלכם תוך התייחסות למרחבים השונים ולמאזני הכוחות ביניהם.
דוגמא להמחשה - ארגון שהדגש בו על ישיבות עבודה (מרחב ארגוני) תופס נתח גדול מידי על עבודת השטח (מרחב ביצועי) ועל שיח אודות חזון ומטרות (מרחב רעיוני).
 
3. תוכנית עבודה
בשלב זה אתם מקבלים תוכנית עבודה. אין הכוונה לתוכנית תוכן המייעצת שכדאי לעשות פעולה כזו או אחרת עם הסוגיה הזו ועם הסוגיה ההיא. הייעוץ שאני מציע לרוב אינו עוסק בתוכן עצמו. תוכנית העבודה מתייחסת לאבחנה ולאיזונים שיש לבצע במערכת.
אני עשוי להמליץ לטפל בסוגיה כזו או אחרת בפורמט ארגוני קיים או חדש ובתדירות מסוימת.
כך גם יתכן שאנחה את ההנהלות להפריד בצורה מבנית וארגונית את הטיפול בשתי סוגיות שאולי בחוסר תשומת לב הפכו לאחת.
תוכנית העבודה לרוב מביאה הצעה שלפיה צוותים או אנשים מסוימים יטפלו מעתה בסוגיה מסוימת ורק בשלב מוגדר מראש, יביאו את ה"פירות" שלהם לצוות רחב יותר.. ועוד ועוד.
השאיפה שלי תהיה ליצור תוכנית שמביאה לאיזון בין הסוגיות הביצועיות, הארגוניות והרעיוניות.
תוכנית שתצלח היא תוכנית שתביא את הארגון למקום שבו המרחבים מזינים זה את זה ולא מתנגשים זה בזה.
 
4. ליווי
בשלב זה למעשה הייעוץ הארגוני מסתיים ואני מתחיל לסגת אחורה. אחרי ההתערבות, אני משתדל לא להפוך בעצמי לעוד בעיה בארגון שיש לפתור..
"זה עולה מלא כסף", "לא בטוח שאנחנו צריכים עוד ייעוץ".
בשלב הליווי ניתן לזמן אותי רק אם יש צורך אמיתי. לעיתים יש הבנה רעיונית של התוכנית, אבל קושי מעשי ליישם אותה. כך למשל, עלולים ההרגלים הישנים "לגלוש" שוב ושוב לתוך צורת העבודה החדשה.
המיומנות של ניהול שיח ממוקד, ענייני ששם כל דבר בזמן ובמקום הנכונים לו, היא מיומנות שלפעמים נרכשת במהירות ולפעמים דורשת תרגול. לפעמים נדרש איזה נודניק מהצד שכל הזמן "יפריע" ויגיד שהנושא שעלה עכשיו אינו שייך לפגישה הזו ויש להביא אותו בפגישה של הצוות ההוא שמתקיימת מחר אחר הצהריים. אם תרצו, אציע את שירותי הנודניק שלי כל עוד לכם יש בכך צורך.

בשלב הליווי מתחיל הארגון לפעול במתכונת החדשה. עבודת היועץ נהפכת ל"אחורית".

ליווי כזה יכול לבוא לידי ביטוי בהשתתפות היועץ בחלק מהפגישות שמתקיימות תוך מתן משוב וטיפים להתייעלות ושיפור העבודה בפגישות. לעיתים יש הסכמה פנימית על דמות בתוך הארגון שתיקח את הליווי של התוכנית על עצמה בצורה רשמית וכך אנו יכולים להיות לה לעזר מאחורי הקלעים במידת הצורך, או להיפרד לשלום.
 
הקשבה, אבחון, תוכנית עבודה וליווי במידת הצורך, זוהי צורת העבודה שאני מציע לכם. בצורה כזו תוכלו לפתור מהשורש בעיות שמטרידות אתכם, ותדעו איך להתחיל לייצב את המערכת לטווח ארוך.

כל זאת באמצעות השקעה אחת קטנה בייעוץ ארגוני קצר ואפקטיבי!


המחיר של הייעוץ משתנה בהתאם למתווה שמוחלט עליו:
ייעוץ סביב מספר סוגיות או בעיה אחת מרכזית, ייעוץ להנהלה הראשית או גם לצוותים, עם ליווי או בלי ליווי, איזה סוג ליווי ולמשך כמה זמן. בכל מקרה העלות הכוללת נמוכה מזו של ייעוצים ארוכים. הסיבה לכך היא שהייעוץ שלי מקנה צורת עבודה חדשה, בלי להתערב ברמת התוכן עצמו. 
ייעוץ ארגוני
אני מתחייב שלא לסמס לכם פרסומות או כל חומר שיווקי מעצבן אחר.

כאשר מסכמים על ייעוץ ארגוני, מתחיל תהליך מסודר אך קצר בן ארבעה שלבים:

"במסגרת הייעוץ, יובל תרם רבות לתהליך והיה העוגן בתוך הסערה.
יובל הביא הרבה שלווה, עומק ודיוק בתוך מגוון הרגשות שצפו בתוך התהליך.
הוא הצליח לנתב זאת מתוך הקשבה, כבוד וסובלנות לכל הנפשות הפועלות.
יובל דאג לעבוד אתנו בצורה פרטנית ובצורה קבוצתית, ודרך עבודה זו הייתה נעימה ומאוד מכילה".

מאיה שנל (מנ"כלית עמותת ראם) והילה לוי (מנהלת אדמנסטרטיבית)


"יובל הגיע לייעוץ לארגון שלנו בתקופה של משבר ניהולי מורכב. לאחר סיומה של תקופת ניהול ריכוזית בבית אלישע, היה לנו צורך להבין מי אנחנו, מה אנחנו רוצים להיות ואיך ניתן להגיע לכך. יובל עזר לנו בתהליך המורכב והפגישות איתו הצטיינו בבהירות רבה ובארסנל כלים מרשים. מכל אלה יצרנו יחד כלי ניהול יעילים ותרבות שיח נכונה ומדויקת, המשרתים אותנו עד היום".

דרור וולפנזון, חבר הנהלת בית אלישע.


"אחרי שגיליתי את יכולות האבחון הייחודיות של יובל אלעד, ואת העולם המרתק של שלושת המרחבים, הרגשתי שמחובתי להביא את התוכן הזה לרשות סמנכ"לי הכספים."​

מיכל קורן, מנכ"לית משותפת, פורום CFO.

לקוחות מספרים

אני מעניק לכם במתנה אבחון ארגוני ראשון,
שכבר באמצעותו תדעו איזה שינויים כדאי לכם לקדם ואיך להניע אותם. 


האבחון מתבצע בדיסקרטיות מלאה, בדרך שהכי נוחה לכם: בשיחת טלפון, הקלטות ווצאפ או פגישה. השאירו שם וטלפון ואחזור אליכם בהקדם:
 
נייד - 054-2120444
מייל - yuvalelad@gmail.com

סיוע בשיווק ותוכן - שחר פן

    

כל הזכויות שמורות ליובל אלעד - ייעוץ ארגוני בשיטת שלושת המרחבים