ייעוץ ארגוני בשיטת שלושת המרחבים

עבודת הייעוץ שאנו מציעים היא ממוקדת עם אורייטנציה מעשית פרקטית.
מתודת העבודה משתנה מארגון לארגון. לפעמים ישנה סוגיה מאוד ספציפית שבגללה התכנסנו ולפעמים יש מגוון קשיים ואתגרים שצריך למפות ולעשות בהם סדר. 
השאיפה היא לקיים תהליך ממוקד שבו נזהה את האתגרים ונציע תכנית עבודה מעשית (על בסיס תפיסת שלושת המרחבים). בהתאם לצורך אנו מציעים גם ליווי מרחוק.

הקשבה - כשאתם מספרים לנו את הבעיות, הקושי והאתגרים איתם אתם מתמודדים בארגונכם, אנו קודם כל מקשיבים.  ההקשבה מאפשרת לנו לקלוט את המידע הרב והסבוך היישר מאנשים שחיים את הארגון שלהם בצורה ישירה ועצמתית. ההקשבה מחייבת פתיחות והשהיה ביקורתית ומאפשרת לכם מרחב בטוח. האתגר הגדול בשלב ראשוני זה, הוא להימנע מלבוא עם תשובות מוכנות או להציע שאלות מכווינות בזמן ההקשבה עצמה. 

כמה מאיתנו יודעים להקשיב מבלי לבנות את המענה בראשינו תוך כדי? הפחד מהשתיקה שתבוא אח"כ או ממבוי סתום שייווצר בשיחה, מונע מאיתנו להקשיב באמת ולכן לרוב מתקיים שיח כמעט ידוע מראש, שבו כל אחד "מטיח את הכדור" חזרה לחברו ולא עוצר ומתבונן במסר שהועבר אליו.

לאחר  שהצטברו מספיק נושאים, בקשות, מחשבות ושאלות, אנו עוברים לשלב האבחון.

אבחון - בשלב זה מצטיירות לרוב מפות של נושאים , תהליכים וסוגיות. מתוך העבודה עם שיטת שלושת המרחבים, מזדקקת אבחנה ראשונית לארגון. אבחנה זו מתייחסת לארגון כמו אל אורגניזם שלם שיש בתוכו שלוש מערכות עיקריות. לפי שיוך של הנושאים אל המרחבים השונים, המשתתפים בתהליך מקבלים "מפה" של הארגון שלכם תוך התייחסות למרחבים השונים ולמאזני הכוחות ביניהם.

דוגמא להמחשה - ארגון שהדגש בו על ישיבות עבודה (מרחב פוליטי\ארגוני) תופס נתח גדול מידי על עבודת השטח (מרחב כלכלי) ועל שיח רעיוני מהותי (מרחב רוחני).

בהקבלה של הארגון לגוף האדם, מתקיימת כאן פעילות מוגברת של מערכת הדם והנשימה (מרחב פוליטי\ארגוני) על חשבון מערכת העצבים (מרחב כלכלי) ומערכת העיכול (מרחב רוחני) ומצב זה יכול לגרום להפרעות קשות בתפקוד המערכת.

דוגמא להמחשה - ארגון שהפעילות הביצועית שלו גדולה ואינה מאוזנת ביחס לפעילות הארגונית והרוחנית שלו.

בהקבלה של הארגון לגוף האדם, מתקיימת כאן פעילות מוגברת של המערכת העצבית על חשבון פעילות הדם והנשימה ועל חשבון מערכת העיכול.
מצב ארגוני כזה, יכול לגרום להפרעות קשות בתפקוד המערכת.

 
תכנית עבודה - בשלב זה אתם מקבלים תכנית עבודה.  אין הכוונה לתכנית תוכן המייעצת שכדאי לעשות כך וכך עם הסוגיה הזו וכך וכך עם הסוגיה ההיא. הייעוץ אנו מציעים לרוב אינו עוסק בתוכן עצמו. תכנית העבודה מתייחסת לאבחנה ולאיזונים שיש לעשות. 
אנו עשויים להמליץ לטפל בסוגיה כזו או אחרת בפורמט ארגוני קיים או חדש ובתדירות מסויימת.
אנו עשויים להנחות את ההנהלות להפריד בצורה מבנית וארגונית את הטיפול בשתי סוגיות שאולי בחוסר תשומת לב הפכו לאחת.
תכנית העבודה לרוב מביאה הצעה שלפיה צוותים או אנשים מסויימים יטפלו מעתה בסוגיה מסויימת ורק בשלב מוגדר מראש, יביאו את ה"פירות" שלהם לצוות רחב יותר.. ועוד ועוד.
השאיפה שלי תיהיה לייצר תכנית שמביאה איזון בין הסוגיות הביצועיות, הארגוניות והרעיוניות.
תכנית שתצלח היא תכנית שתביא את הארגון למקום שבו המרחבים מזינים זה את זה ולא "מתנגשים" זה בזה. 

ליווי - בשלב זה למעשה סיימנו לייעץ ואנו מתחילים לסגת אחורה. אחרי ההתערבות, אנו משתדלים לא להפוך בעצמנו לעוד בעיה בארגון שיש לפתור.
"זה עולה מלא כסף",  "לא בטוח שאנחנו באמת עוד צריכים יעוץ".
בשלב הליווי ניתן לזמן את היועץ שלכם רק אם אם יש צורך אמיתי. לעיתים יש הבנה רעיונית של התכנית, אבל קושי מעשי ליישם אותה. כך למשל, עלולים ההרגלים הישנים "לגלוש" שוב ושוב לתוך צורת העבודה החדשה.
המיומנות של ניהול שיח ממוקד, ענייני ששם כל דבר בזמן ובמקום הנכונים לו, היא מיומנות שלפעמים נרכשת במהירות ולפעמים דורשת תרגול. לפעמים נדרש איזה נודניק מהצד שכל הזמן "יפריע" ויגיד שהנושא שעלה עכשיו אינו שייך לפגישה הזו ויש להביא אותו בפגישה של הצוות ההוא שמתקיימת מחר אחר הצהריים. אם תרצו, אז נציע את שירותי הנודניק שלנו כל עוד לכם יש בכך צורך.

בשלב הליווי מתחיל הארגון לפעול במתכונת החדשה. עבודת היועץ נהפכת ל"אחורית".
ליווי כזה יכול לבוא לידי ביטוי בהשתתפות היועץ בחלק מהפגישות שמתקיימות תוך מתן משוב וטיפים להתייעלות ושיפור העבודה בפגישות. לעיתים יש הסכמה פנימית על דמות בתוך הארגון שתיקח את הליווי של התכנית על עצמה בצורה רשמית וכך אנו יכולים להיות לה לעזר מאחורי הקלעים במידת הצורך, או להיפרד לשלום.
הקשבה, אבחון, תכנית עבודה וליווי במידת הצורך. זוהי צורת העבודה שאנו מציעים לכם.